Miresevini ne HacK Group Ju Lutemi pare se regjistroheni te Prezantoheni


  Si të formatizojm PC-në?

  $tronG.-
  $tronG.-

  Numri i postimeve : 7
  Join date : 17/06/2009
  Age : 25

  Si të formatizojm PC-në? Empty Si të formatizojm PC-në?

  Mesazh  $tronG.- prej Wed Jun 24, 2009 4:24 am

  Fusha nr.1
  Fillojm me instalimin e Win xp

  Se pari duhet qe ta futni ( shtini ) , CD ne pc e juaj .. dhe pstaj e ndezni ( dhezni ) , kompjuterin ( pc ) , e juaj dhe ju del si ne foton e më poshme:

  Kliko këtu qe te shikosh foton
  Kur te shefat ne monitorni ( ekranin ) , e kompjuterit te juaj si ne foto me lart duhet qe te klikon ENTER

  Fusha nr.2

  Kliko këtu qe te shikosh foton
  Kur te del si ne fushen Nr.2 duhet qe te klikosh F8 per ta akceptuar liqesen e Microsoftit.

  Fusha nr.3

  Kliko këtu qe te shikosh foton
  Ne fushen Fusha nr.3 e ke te percatur ti rrug te cilat duhet te zgjidhesh .

  A deshiron te besh formatimin e PC apo do te besh particion.

  Psh.Ke dy particione, C dhe D.Pra do ta fshish njerin particion dhe deshiron te vendosh particone te reja behet keshtu.

  Pra ti e markon partiticionin D: ( ne foto ske partiticion D:\ )
  klikon ne shkronjen D qe do me thon me Delete partiticionin edhe Enter
  masandej del me kliku shkronjen L qe do me thon Lose All data in you drive
  ti prap klikon ne Enter
  dhe kthehsh prap si ne foto, por pa partiticionin D:\


  Pastaj e nenvizon particionin C:\ dhe klikon ne shkronjen C dhe ateher mund te krijosh particion.Dhe ti jep vleren, psh nese ne HDD(Hard Disk) ndodhen 30 000 ti e ben 15 000 keshtu qe HDD(Hard Disk) ndahet dysh.(Kjo pjes nuk eshte ne foto

  Si ta besh ate kthehesh prap si ne foto, PO KI MENDJEN TASH DO TE DUKET SI NE FOTO

  Ne foto nuk ka partiticione.

  Ti e nenvizon hapesiren e Hard Diskut C dhe e shtyp Enter.


  Ateher kompjuteri automatikisht e krijon nje partiticion,
  madhesia e partiticionit eshte aq sa eshte i madh hardisku ne kompjuterin tend.

  Kur klikon ne Enter kalon ne foton tjeter me poshte dhe shiko..


  Kliko këtu qe te shikosh foton
  Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart ateher ti vendos cilin formatim don me marr FAT32 apo NTFS

  Une preferoj NTFS ata qe eshte i pari ( Quick ).

  Pershkak se formatimi kryhet me shpejt ske nevoj te presisht aty 1 ore deri sa te formaton kadal dale
  Kliko këtu qe te shikosh foton
  Kur del si ne foto ateher kompjuteri e formaton hardiskun tond.
  Kliko këtu qe te shikosh foton
  Tash kopjohen filet kryesore qe duhen per me vazhdu instalimi i Windowsit XP.

  Aty jane do file qe e kontrollojn se c'ka ki ti ne kompjuter pershembull:

  Cfar kartele te zerit e ke pastaj
  Cfar kartele t'grafikes e ke
  cilin Kontroll Chip e ki ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera )

  krejt krto i kontrollon ne fillim qe te dite cfar duhet te instalohet.

  Windows ka shume drivera dhe ai i instalon te gjitha, por nese pas instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instalosh vet.

  MOS HARRO!

  Per gjithe driverat e Windowsit te duhen me shume se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton per gjithe driveat qe jan
  Kliko këtu qe te shikosh foton
  Tash mbrenda do sekondave kompjuteri vet RiStartohet.

  Start faqja e Windowsi XP para finales se instalimit.

  Kliko këtu qe te shikosh foton
  Keto jan te njejta ato qe i thash dhe me lart.
  Aty jane do file qe e kontrollojn se c'ka ki ti ne kompjuter pershembull:

  Cfar kartele te zerit e ke pastaj
  Cfar kartele t'grafikes e ke
  cilin Kontroll Chip e ki ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera )

  krejt krto i kontrollon ne fillim qe te dite cfar duhet te instalohet.

  Windows ka shume drivera dhe ai i instalon te gjitha, por nese pas instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instalosh vet.

  MOS HARRO!

  Per gjithe driverat e Windowsit te duhen me shume se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton per gjithe driveat qe jan.
  Edhe pse nuk jan gjithe driverat, Windowsi prap se prap do instalohet, dhe do i vendoje ato drivera qe i nevoiten PC tende.

  Kliko këtu qe te shikosh foton
  Pasi te kontrollohen gjithe pjeset e montuara ne PC, do filloje te instalohen gjithe drivet qe ndodhen ne CD dhe do kopjohen ne PC.

  Koha aty tregon perafersisht edhe sa minuta kan mbet deri ne fund te instalimit

  Kjo kohe ndryshon sipas kompjuterit, kompjuterat e vjeter mer me shume kohe me e instalu kurse kompjuterat e ri instalohet pak ma shpejt windowsi xp
  Kliko këtu qe te shikosh foton
  Kur ne kompjuterin tend del si ne foto e sipermed ateher ka perfunduar instalimi

  Per te shikuar instaluara gjithe Hardware shife foton dhe vepro ashtu.

   Ora është Wed Jun 26, 2019 12:11 am